Szanowny kliencie jesteś na nowej stronie skodaczesci.pl firmy Skoda Polmozbyt, Łódź, Przybyszewskiego 199/205.

Wymiana filtra przeciwpyłowego Fabia II

Filtr przeciwpyłowy w Skodzie Fabia II  producent zaleca wymieniać nie rzadziej niż co 30 tys km. Zużyty filtr przeciwpyłowy powoduje wilgoć w aucie, parowanie szyb, nieprzyjemny zapach, ogranicza dopływ powietrza do kabiny a także jest siedliskiem różnych grzybów i bakterii szkodliwych dla zdrowia dlatego nie można bagatelizować jego wymiany.

 

 

 

    Można go samodzielnie, łatwo wymienić. Znajduje się on w kabinie samochodu po prawej stronie pod schowkiem (nad nogami pasażera ). By ułatwić sobie dostęp do filtra proponujemy odsunąć fotel pasażera maksymalnie do tyłu. 

 

 

Najpierw popychamy palcami osłonkę i delikatnie odginamy trzymające ją ząbki


 

Żółte strzałki na zdjęciu wskazują stronę w która należy popchnąć osłonkę. Czerwone – ząbki które należy odgiąć

 

   Zaczym rozpoczniemy wymianę filtra musimy zdjąć osłonkę pod deską rozdzielczą. Jest ona zaczepiona ząbkami, wykonana z kruchego materiału przez co przy jej demontażu należy zachować szczególną ostrożność. Osłonę popychamy palcami maksymalnie do przodu (w stronę silnika) i delikatnie odginamy ząbki.

 

 

 

Czerwone strzałki wskazują suwaki trzymające pokrywę filtra. Żółte strzałki wskazują kierunek przesunięcia suwaków

 

 

 Po zdjęciu osłonki możemy rozpocząć wymianę filtra. Zaglądamy pod deskę rozdzielcza i lokalizujemy pokrywę filtra ( prostokątna umiejscowiona wzdłuż tunelu środkowego). Trzymają ją dwa kwadratowe suwakowe elementy.Gdy mamy tak zsunięte suwaki, pociągamy pokrywę filtra zgodnie z kierunkiem czerwonej strzałki


Zsuwamy je do środka tak by zetknęły się ze sobą i pociągamy pokrywę w dółZgodnie z kierunkiem strzałki wyciągamy


 

 Następnie wysuwamy w dół (jak szufladę) ramkę w której znajduje się filtr.

 

 

 

 

Na filtrze znajduje się nadruk ze strzałkami wskazującymi kierunek przepływu powietrza

.

 

Na ramce filtra powietrza znajduję się wytłoczka z zaznaczonym kierunkiem przepływu powietrza


 

   Wymieniamy stary zużyty filtr na nowy przy czym należy zwrócić uwagę na kierunek przepływu powietrza. Kierunek przepływu zaznaczony jest zarówno na ramce do której wkłada się filtr jak i na filtrze. Nieprawidłowe włożenie filtra spowoduje jego niewłaściwe działanie.

 
 

 

 

    Montaż przeprowadzamy w kolejności odwrotnej do demontażu. Filtr w ramce wsuwamy w układ wentylacji w kierunku pionowo do góry. Wkładamy następnie pokrywę filtra także w kierunku do góry i dociskamy ją. Teraz aby zakończyć montaż filtra musimy ruchome elementy mocujące na pokrywie przesunąć na zewnątrz, tak, aby wsunęły się w mocowania w obudowie filtra. Zakładamy osłonkę pod deskę rozdzielczą. I gotowe.

monitoring pozycji
Zobacz pozostałe porady dla Fabia II...