Wymiana oleju w silnikach 1,2

     Kiedy nadejdzie pora wymiany oleju o czym przypomina nam nasza Skoda wyświetlając inspekcję olejową na pulpicie czynność tę możemy wykonać sami. Przed wymianą sinik musi być rozgrzany więc przgotujmy wszystko żeby dokonać tego po podróży. Poniżej mamy opis czynności z tym związanych:

 

 

Silnik mamy rozgrzany. Dla ułatwienia sobie pracy unosimy lekko auto podnośnikiem. Idealnie jest jeśli ktoś ma do dyspozycji najazd lub kanał. Podstawiamy naczynie na stary olej w miejscu pod korkiem spustowym oleju. Odkręcamy korek kluczem inbusowym. Pamiętajmy o rękawicach ochronnych i czyściwie którym wytrzemy odkręcony korek. 

 

Po odkręceniu korka olej sobie zlatuje do podstawionego naczynia.

 

Otwieramy pokrywę silnika. Unosimy do góry pokrywę plastikową aby ułatwić sobie dostęp do filtra oleju.

 

Odkrecamy pokrywkę plastikową filtra oleju (ma ona gwint prawy czyli odkręcamy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Wcześniej poniżej pokrywki którą odkręcamy wkładamy czyściwo aby uniknąć zabrudzeń.

 

Wyjmujemy pokrywkę wraz z wkładem filtra oleju.

 

Zdejmujemy stary wkład filtra oleju.

 

Zdejmujemy stary oring uszczelniający pokrywkę obudowy filtra oleju.

 

Wsuwamy nowy wkład filtra oleju na trzpień pokrywki i zakładamy nowy oring. ( Każdy nowy filtr posiada w zestawie taki oring.)

 

Smarujemy nowy oring olejem sinikowym i przykręcamy pokrywkę filtra z nowym wkładem.

 

Kiedy stary olej już nam zleciał do naczynia odstawiamy je. Na korek spustowy nakładamy nową podkładkę-uszczelkę miedzianą. czyścimy szmatką powierzchnię miski olejowej w miejscu styku z podkładką miedzianą i przykręcamy korek spustowy oleju.

 

Pokrywę plastikową silnika wciskamy na swoje miejsce. Po upwnieniu się że mamy przykręcony korek spustowy i filtr oleju wlewamy nowy olej w ilości - trzy litry.

Zalecany olej dla tego silnika to Castrol Magnatec 5W40  Jeśli chcemy użyć innego oleju to zapraszamy do porady Jaki olej wybrać do Skody ? Zakręcamy korek wlewu oleju. Opuszczamy auto z podnośnika. Uruchamiamy silnik i sprawdzamy czy nie ma przecieków  w okolicy korka spustowego oraz filtra oleju. Kasujemy inspekcję olejową  Po jeździe próbnej sprawdzamy poziom oleju i ewentualnie uzupełniamy poziom.

Oto numer katalogowy filtra oleju  03D198819A

Zobacz pozostałe porady dla Fabia...