Wymiana cewki zapłonowej Fabia 1.2 12v AZQ

Wymianę cewki wysokiego napięcia w Fabii 1.2 12v należy rozpocząć od zdemontowania górnej pokrywy silnika zawierającej filtr powietrza.

Aby to zrobić należy zdjąć ją z czterech zaczepów mocujących na silniku - chwytamy za miejsca oznaczone strzałkami na rysunku i podciagamy do góry. Trzeba to zrobić delikatnie i z wyczuciem, najpierw z jednej strony osłony a później  z drugiej. Następnie musimy obrócić pokrywę delikatnie w prawo i odsunąć na prawą stronę silnika.

Aby zdjąć całkowicie osłonę z silnika musimy odłączyć od niej dwa przewody podciśnieniowe zaznaczone strzałkami na rysunku. Jeden z nich biegnie do pokrywy zaworów a drugi do zaworu recyrkulacji spalin. Teraz mamy niczym nie zasłaniany dostęp do silnika i cewek zapłonowych.

Aby wyjąć cewkę z głowicy silnika musimy ją delikatnie podważyć w miejscach  zaznaczonych strzałkami na rysunku.
Gdy już gumowa część cewki zsunie się ze świecy zapłonowej będzie można z łatwością ją wyjąć w kierunku do góry. Zanim całkowicie wyjmiemy cewkę powinniśmy odpiąć od niej kostkę instalacji elektrycznej. Nie zawsze jest to łatwe do zrobienia.

Jeśli pozwala na to długość wiązki kabli możemy najpierw wysunąć w całości cewkę na zewnątrz a póżniej odpiąć kostkę tak jak widać to na rysunku. Miejsce na kostce które trzeba nacisnąć aby ją zwolnić z zaczepu jest zaznaczone strzałką na rysunku.

Teraz możemy spokojnie wymienić cewkę na nową.

Montaż wykonujemy w kolejności dokładnie odwrotnej do opisanej procedury. Przy montażu trzeba zwrócić uwagę na dokładne zamocowanie do osłony silnika dwóch przewodów podciśnieniowych. Następnie trzeba prawidłowo nałożyć osłonę - tak aby trafić uszczelką na wlot przepustnicy.

Na koniec wcisnąć osłonę na cztery zaczepy na silniku aż do wyczuwalnego oporu. Teraz możemy przetestować wyniki naszej pracy podczas "jazdy próbnej".

Zobacz pozostałe porady dla Fabia...