Szanowny kliencie jesteś na nowej stronie skodaczesci.pl firmy Skoda Polmozbyt, Łódź, Przybyszewskiego 199/205.

Wymiana i kontrola poziomu płynu chłodzącego

        Układ chłodzenia  Skody Octavia wypełniony jest mieszaniną płynu chłodzącego  G12+ w kolorze fioletowo – różowym i wody demineralizowanej w proporcji  1 : 1. Utrzymana w tej proporcji ciecz nie zamarza do temperatury  -38 stopni. Płyn chłodniczy jest potrzebny nie tylko do chłodzenia silnika i ochrony przed zamarzaniem ,  zapobiega także osadzaniu się kamienia  oraz korozji w układzie chłodzenia i ogrzewania  podnosi też temperaturę wrzenia.

na 1 litr płynu chłodzącego  G12++ przypada 1 litr wody .


Obsługa  układu chłodzenia ogranicza się do okresowej kontroli poziomu płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym . Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego  znajduje się w komorze silnika po prawej stronie.


 

Poziom płynu sprawdzaj  gdy silnik jest zimny. Poziom płynu w zbiorniczku powinien znajdować się pomiędzy kreskami oznaczonymi  MAX oraz  MIN.  Ponadto zbyt niski poziom płynu sygnalizowany jest zapaleniem lampki kontrolnej na zestawie wskaźników. W przypadku konieczności uzupełnienia płynu wykonaj to  gdy silnik jest zimny ostrożnie najlepiej przez  szmatkę odkręć korek zbiorniczka  i dolej płyn. Następnie zakręć korek aż do usłyszenia kliknięcia. Uwaga zbyt duże ubytki płynu świadczą o nieszczelności układu i konieczności  sprawdzenia układu.


Płyn w układzie chłodzenia  należy wymienić po upływie 24 miesięcy eksploatacji. Aby wymienić płyn w pierwszej kolejności spuść stary płyn ( gdy silnik jest zimny)  do podstawionego naczynia  z wykorzystaniem kranika spustu płynu chłodzącego.  Kranik spustu płynu znajduje się w dolnej części chłodnicy po lewej stronie.


Za pomocą pokrętła kranika spustu płynu chłodzącego otwierasz i zamykasz spust płynu. Płyn szybciej spływa gdy odkręcisz korek zbiorniczka wyrównawczego płynu chodzącego.

Wlej oryginalny płyn chłodzący G12+


Uzupełnij taką samą ilością wody demineralizowanej .Zakręć korek zbiorniczka aż do kliknięcia.

Układ chłodzenia Twojej Skody Octavia jest zabezpieczony przed zamarznięciem , korozją i osadzaniem kamienia. Do Skody stosuj tylko oryginalny płyn chłodniczy G12+.

Oryginalny płyn chłodniczy do Skody G12+ do nabycia w naszym sklepie.


Zobacz pozostałe porady dla Octavia...