Szanowny kliencie jesteś na nowej stronie skodaczesci.pl firmy Skoda Polmozbyt, Łódź, Przybyszewskiego 199/205.

Wymontowanie i naprawa wahacza przedniego zawieszenia

W samochodzie Skoda Octavia I koła są zespolone ze zwrotnicami za pomocą wahaczy trójkątnych. Wahacze łączą zwrotnice z przednią belką silnikowa. Stuki w przenim zawieszeniu i odczuwalne luzy w zawieszeniu np. podczas hamowania mogą być spowodowane zużyciem tulei metalowo-gumowych tzw silentblocków w wahaczu. Aby dokonać naprawy wahacza konieczna jest wymiana tulei na nowe. W tym celu niezbędne jest wymonowanie wahacza.

Do wymontowania wahacza potrzebujemy klucz 18, klucz 13,12, klucz do kół, podnośnik smochodowy. 

Podnośnikiem unosimy podwozie tak by przednie koła były oderwane od podłoża. Wpierw demotujemy kołpak koła i luzujemy śruby koła.

Odkręcamy koła pojazdu by mieć łatwy dostęp do śrub mocujących sworzeń wahacza do zwrotnicy. Unosimy pojazd, podpieramy dla bezpieczeństwa i zdejmujemy koło.

Odkręcamy śruby mocujące łącznik stabilizatora do wahacza

Łącznik odkręcony od wahacza

Kluczem nr 18 odkręcamy śrubę mocującą przednią tuleję wahacza do podwozia.

Następnie odkręcamy śrubę mocująca tylną podporę wahacza - silentblock wahacza przedniego tylny.

Odkręcamy za pomocą klucza 12 przytrzymując kluczem 13 śruby mocowania sworznia wahacza. Zastosowanie mają w tym miejscu nakrętki samoblokujące jednak zdarza się zę przy odkręcaniu koniecze jest ich zablokowanie kluczem plaskim.Jeśli zaznaczymy pisakiem lub rysikiem polożenie śrub to  po zamontowaniu unikniemy konieczności sprawdzania i regulacji usawienia kół przednich.

Wyjmujemy wahacz wysuwając tylnączęść z belki zawieszenia silnika z drugiej strony ze stopy sworznia wahacza

Silentblocki wyciskamy i nowe wciskamy za pomocą prasy. Da się tę czynnosc wykonac także używając dobrego imadła.

Wprasowywany silentblock musi być dociskany zewnętrzną średnicą w innym przypadku możemy uszkodzić część , którą po krótkim czasie znów trzeba będzie wymienić. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nowego wahacza uzbrojonego w tuleje metalowo gumowe.

Tuleję tylną przednego wahacza wciskamy tak by znaki na tulei i wahaczu pokrywały się.

Naprawiony wahacz montujemy do Skody analogicznie do demntażu. Mając wymontowany wahacz należy sprawdzić stan przedniej tulei i w razie zużycia wybić starą i wcisąć nową przednią tuleję whacza przedniego. Stuki i luzy w zawieszeniu spowodowane zużyciem tulei metalowo- gumowych wahacza powinny ustąpić. Sprawne elementy wahacza to nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

silentblocki whacza do Skody Octavia I dostępne w naszym sklepie

dostępne także kompletne wahacze

 

 

 

Zobacz pozostałe porady dla Octavia...